دفتر مرکزی : استان البرز، کرج، مهرشهر فاز1، کوچه بنفشه، خیابان شهید دشتیان زاده ، ساختمان مپنا 4، قطعه 581، طبقه اول، واحد 2

  از شنبه تا پنج شنبه 08:00 - 04:30  دپارتمان فروش : 09192616910 ،09120557001،09120557002

رنگ ترافیکی چیست؟

رنگ ترافیکی چیست؟

یکی از مهم ترین تجهیزات ترافیکی، رنگ ترافیکی است که در انواع مختلفی مانند: رنگ های سرد دو جزئی، رنگ های سرد تک جزئی، رنگ ترافیکی گرم و … تولید می شود. رنگ های ترافیکی برای مشخص کردن مسیر ها و ایمنی بیشتر، در جاده و خیابان ها استفاده می شوند. یکی از محصولاتی که از دیرباز تاکنون در ایجاد ترافیک‌های روان و همچنین حفظ جان رانندگان و افراد پیاده نقش مهمی ایفا کرده است، رنگ ترافیکی و محصولات مربوط به آن است. این رنگ به طور ویژه برای کارهای ترافیکی و سطوح جاده و اماکن عمومی طراحی شده است و ترکیب آن به صورتی در نظر گرفته شده که هم از لحاظ دیده شدن و هم از لحاظ استحکام مکانیکی، گزینه‌ای مناسب و قابل توجه باشد.به منظور افزایش دید راننده ها در طول شب و تسلط بیشتر بر جاده در شرایط بد آب و هوایی از دانه های شیشه ای بازتابنده ای در رنگ های ترافیکی کمک می گیرند. این روش یکی از موثرترین راه ها برای نشانه گذاری خطوط جاده ها محسوب می شود.

برای اینکه هنگام خرید رنگ ترافیکی از اطلاعات بیشتری برخوردار باشید، در این مطلب به معرفی انواع مختلف آن و ویژگی‌های شیمیایی و فیزیکی آنها خواهیم پرداخت.

رنگ ترافیکی

رنگ ترافیکی یک نوع رنگ یا برچسب خاص است که برای استفاده در پروژه‌های راهنمایی و رانندگی، علامت گذاری سطح جاده‌ها و تونل‌ها، علامت گذاری پارکینگ‌های شخصی و عمومی، مشخص کردن محل پارک و محل عبور عابر پیاده و مشخص کردن حاشیه جاده در اماکن مختلف طراحی شده است. این رنگها دارای برخی ویژگی‌های منحصر به فرد هستند که باعث می‌شود استفاده از آنها در پروژه‌های ترافیکی توجیه پذیر بوده و نسبت به رنگ‌های معمولی از برتری بیشتری برخوردار باشند. انواع رنگ ترافیکی موجود در بازار، دارای برخی ویژگی‌های مشترک بوده که این ویژگی‌ها برای استفاده در شرایط محیطی مختلف و نامناسب ایده آل هستند.

همچنین سعی شده است که برخی ویژگی‌های خاص و منحصر به فرد در هر کدام از این رنگ‌ها به وجود بیاید تا کاربرد خاص هر کدام از آنها نیز حفظ شود. به همین دلیل می‌بینیم که در بین محصولات آنها با واژه‌هایی مانند رنگ ترافیکی سرد ترموپلاست یا رنگ ترافیکی گرم ترموپلاست مواجه می‌شویم که در ادامه بیشتر به آنها خواهیم پرداخت.

ویژگی‌های رنگ ترافیکی

یکی از مواردی که در این مطلب حتماً باید به آن بپردازیم، بحث ویژگی‌های رنگ‌های ترافیکی است. چه دلیلی وجود دارد که یک رنگ برای کارهای ترافیکی مناسب باشد و امکان استفاده از رنگ های دیگر وجود نداشته باشد؟ آیا این رنگ ها از همان ابتدا برای پروژه‌های ترافیکی در نظر گرفته شده‌اند؟ آیا امکان استفاده از سایر رن گها وجود ندارد؟ مسلماً برای کسانی که فقط بحث رنگ آمیزی و مشخص کردن یک محدوده ترافیکی مطرح است، هیچ تفاوتی بین رنگ‌های ترافیکی و رنگ‌های معمولی وجود ندارد. اما این مسئله زمانی تفاوت پیدا می‌کند که کارهایی مطابق با اصول استاندارد و با روش‌های ملی و بین المللی انجام گیرد. از ویژگی‌های استاندارد رنگ ترافیکی را می‌توانیم در قالب زیر معرفی کنیم:

چسبندگی بالا به سطوح مختلف

انواع رنگ‌های ترافیکی در جاده‌ها و مسیرهای آسفالت و یا در بخش‌های بتنی استفاده می‌شوند و به همین دلیل نباید به راحتی کنده شوند.

مقاومت سایشی بالا

معمولاً شرایط استفاده از رنگ‌های ترافیکی به صورتی است که میزان عبور و مرور بر سطح آنها بسیار بالا بوده و لازم است که در برابر سایش از خود مقاومت نشان دهند.

مقاومت در برابر شرایط جوی مختلف

ممکن است یک تیم از رنگ‌های ترافیکی در داخل تونل استفاده کند و گروه دیگر آنها را در مسیرهای بین شهری به کار ببرد، پس لازم است که این رنگ‌ها در برابر شرایط جوی نامناسب نیز مقاوم باشند.

خشک شدن سریع

این ویژگی به طور خاص برای رنگ هایی که در خیابان‌ها و در مسیرهای بین شهری به کار برده می‌شوند اهمیت دارد، زیرا سرعت تردد در آنها بالاست و نمی‌توان این ترددها را برای مدت زمان طولانی متوقف کرد.

انواع رنگ ترافیکی

بحث بسیار مهم دیگری که در رابطه با رنگهای ترافیکی وجود دارد و به نوعی گزینه‌های انتخابی ما را تحت تأثیر قرار می‌دهد، آشنایی با انواع رنگ ترافیکی است. ما در بالا صرفاً یک تعریف کلی از این رنگ‌ها ارائه دادیم و چهار ویژگی مهم و تأثیر گذار آنها را معرفی کردیم. اما باید این حقیقت را نیز بپذیریم که خصوصیات شیمیایی و همچنین مواد اولیه بکار رفته در این رنگ‌ها، به طور ویژه باعث تغییر کاربری و محل استفاده از آنها می‌شود.

با توجه به این توضیحات، انواع رنگ‌های ترافیکی را می‌توانیم در چهار دسته زیر قرار دهیم:

رنگ ترافیکی سرد ترموپلاست

رنگ‌های ترافیکی بر پایه رزین‌های کلروکائوچو و رنگ های بر پایه رزین‌های آکریلیک ترموپلاست در این گروه قرار می‌گیرند و مهمترین ویژگی آنها، قدرت کشسانی و ماندگاری بسیار بالای آنهاست. این رنگ ها ممکن است بر پایه ترکیبات آبی نیز ساخته شود و به همین دلیل در رنگ آمیزی سطح خیابان‌ها و مسیرهای بین شهری گزینه‌ای مناسب و ایده آل به شمار می‌روند.

رنگ ترافیکی گرم ترموپلاست

رنگ‌های ترافیکی گرم ترموپلاست از لحاظ خواص فیزیکی و مکانیکی مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهند و بر پایه رزین‌های هیدروکربنی و به صورت جامد هستند. برای استفاده از این رنگ‌ها، لازم است که ابتدا ذوب شوند و با استفاده از روش اسپری یا سایر روش‌های رنگ آمیزی، بر روی آسفالت یا بتن به کار گرفته می‌شود. این رنگ ها سرعت خشک شدن بالایی دارند و به همین دلیل در اتوبان‌ها و بزرگراه‌ها بهترین گزینه ممکن هستند. شیوه ایده آل رنگ آمیزی رنگ‌های ترافیکی گرم ترموپلاست، استفاده از آنها با ضخامت ۲ تا ۳ میلیمتر با استفاده از روش اسپری است.

رنگ ترافیکی کلروکائوچو

استفاده از دو واژه کلر و کائوچو در اسم این گروه از رنگ های ترافیکی، به کاربرد آنها در ساختار رنگ اشاره دارد و در حقیقت اصلی‌ترین ماده سازنده آنها، رزین‌های آلکیدی هستند که با استفاده از کلر و کائوچو اصلاح شده‌اند. این رنگ ها در برابر رطوبت مقاومت بالایی دارند و به همین دلیل از آنها برای خط کشی و خطوط ممتد در مناطق مختلف استفاده می‌شود.

رنگ ترافیکی چند جزئی

همانطور که از اسم رنگ نیز مشخص است، این رنگ ها از چند جزء ساخته می‌شوند و ممکن است حتی رنگ بندی آنها نیز متفاوت باشد. ماده پایه و اصلی این رنگ‌ها، رزین‌های آکریلیک سخت شونده هستند که با مواد هاردنر (سخت کننده) مانند پراکسیدها سخت می‌شود. این رنگ ها به صورت ترکیبی بوده و سرعت خشک شدن آنها زیاد است، به همین دلیل برای رنگ آمیزی خطوط عابر پیاده و همچنین علائم ترافیکی بر روی سطح خیابانها مناسب هستند.

حلال رنگ ترافیکی

تینر اکریلیک ترموپلاست حلال رنگ ترافیکی است که جهت رقیق کردن رنگ برای رسیدن به ویسکوزیته استاندارد برای اجرای رنگ های ترافیکی به کار می رود.

تولید رنگ ترافیکی و استفاده از دانه های شیشه ای

این دانه های کوچک از شیشه های بازیافتی ساخته می شوند. در واقع آن ها را با رنگ های ترافیکی مخلوط کرده و برای نشانه گذاری خطوط جاده ها استفاده می کنند. هنگامی که در طول شب چراغ خودرو به خطوط جاده می تابد، شیشه های کروی کوچکی که در خطوط جاده ها جا سازی شده اند زیر چراغ های جلو خودروها می درخشند. این امر در بهتر شدن دید راننده بسیار موثر است. بنابراین استفاده از این دانه های شیشه ای میکرو در رنگ های ترافیکی می توانند یک عامل مهم و حیاتی برای ایمنی جاده ها محسوب شوند.

فواید استفاده از دانه های شیشه ای در رنگ ترافیکی

افزایش ایمنی جاده از طریق افزایش دید راننده در طول شب و در شرایط بد آب و هوایی مانند مه و باران

افزایش طول عمر و دوام خط کشی جاده ها و رنگ ترافیکی به دلیل سختی این دانه های شیشه ای

یک انتخاب ارزان قیمت و اقتصادی در افزایش ایمنی جاده ها

تسریع در خشک شدن رنگ ترافیکی مورد استفاده در نشانه گذاری خطوط

هدف آتی فام پایدار

شرکت آتی فام پایدار در حال حاضر رنگها و پوششهای مورد نیاز صنایع بزرگ کشور نظیر نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد، نیروگاهی، آب و فاضلاب و انواع سازه های فلزی را تولید و تامین می نماید ، و همواره برای جلب رضایت هرچه بیشتر مشتریان خود تلاش کرده و برای رسیدن به این هدف بهره گیری از سیستمهای نظارتی و کنترلی دقیق و پیشرفته را اولویت اول خود قرار داده است. 

ارتـبـاط بـا ما

کارخانه : 02637772302الی3

دفتر مرکزی : 02632686

مدیرعامل : 09126187798

دپارتمان فروش : 02637772229 داخلی107  همراه : 09192616910 ، 09120557001 ، 09120557002

آدرس دفتر مرکزی : استان البرز، کرج، مهرشهر فاز1، کوچه بنفشه، خیابان شهید دشتیان زاده (دانش)، ساختمان مپنا 4، قطعه 581، طبقه اول، واحد 2 

کدپستی : 3185888542

آدرس کارخانه : استان البرز ، شهرک صنعتی اشتهارد،بلوار ابوریحان ملاصدرا غربی،خیابان شیدا دوم ،خیابان غزل دوم خیابان شیدا چهارم خیابان غزل سوم قطعه 41113

کدپستی : 3188116795

 

 

 

Please publish modules in offcanvas position.